A professional resource for the design curious

Join the global
design collective

Available in print
and online.

SUBSCRIBE
Indesign Magazine
Indesign Magazine

Who won what at the 2015 NSW Architecture Awards

The 2015 winners of the Australian Institute of Architects’ NSW Architecture Awards were announced at Sydney Town Hall last night.



BY Lorenzo Logi

July 3rd, 2015


From a cliff-hugging home to one of the country’s largest medical research facilities the awarded projects represent NSW’s best new architecture across 12 categories.

The state’s most prestigious honour, the Sulman Medal for Public Architecture, went to Westmead Millenium Institute by BVN for successfully bringing together staff from six sites within a ‘singular place of calm engagement’.

‘This is a project where every aspect has been considered. The sensitivity and deftness of this consideration has transformed the building’s logic into an uplifting and inspiring environment for collaboration and research,’ the jury said.

At the other end of the scale, the coveted Wilkinson Award for Residential Architecture – Houses (New) was awarded to the Institute’s 2015 Gold Medallist Peter Stutchbury for his cliffside project, Light House.

‘The jury was unanimous in their decision … it is a remarkable and exquisite outcome on a tight, complex site – the edge of a cliff, 80 metres above the sea. This home is poetic and investigative, and a delight to experience,’ the jury noted.

Adaptive reuse projects were big winners on the night picking up accolades in several categories including Sustainable Architecture and Commercial Architecture, demonstrating the value and opportunities of giving existing buildings new life.

JPW’s intervention of 50 Martin Place, one of the city’s most significant heritage buildings, for Macquarie Bank took out the Sir Arthur G Stephenson Award for Commercial Architecture along with a Commendation for Sustainable Architecture and the COLORBOND® Award for Steel Architecture. ‘The new works touch lightly on the most important heritage areas of the building [while] more dramatic interventions have brought the building up to Macquarie’s demanding workplace standards,’ the jury said.

The NSW Government Architect’s Office also won multiple awards for their reinvention of a building which they originally designed in 1967. Cameraygal (formerly Dunbar building) was a Brutalist-style science laboratory which has been transformed into a centre for learning and innovation for TAFE with increased connections to outdoor spaces. The project received honours in the Educational, Heritage and Sustainable categories.

Projects that received Awards and Named Awards are now eligible for the National Architecture Awards which will be announced in November.

Full list of winning projects:

Commercial Architecture

Sir Arthur G Stephenson Award – 50 Martin Place by JPW

commercial_jpwjohnsonpiltonwalker_50martinplace_peterbennetts_bia_professional_shots_05

Award – TransGrid Headquarters by Bates Smart

commercial_batessmart_transgridheadquarters_brettboardman_bia_professional_shots_03

Award – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney

commercial_hdrricedaubney_thegptgroupswollongongcen_brettboardman_bia_professional_shots_04

Educational Architecture

William E Kemp Award – UTS Science Faculty, Building 7 by Durbach Block Jaggers Architects & BVN

educational_durbachblockjaggersarchitectsbvnarchitecture_utssciencefacultybuilding_darrenbradley_bia_professional_shots_08

Award – Camperdown Childcare by CO-AP (Architects)

educational_coaparchitects_camperdownchildcare_rosshoneysett_bia_professional_shots_06

Award – Charles Perkins Centre by Francis-Jones Morehen Thorp + Building Studio (architects in association)

educational_francisjonesmorehenthorpbuildingstudio_charlesperkinscentre_johngollings_bia_professional_shots_09

Award – Cameraygal (formerly Dunbar building) by NSW Government Architect’s Office

educational_nswgovernmentarchitectsoffice_cameraygalformerlydunbarbu_simonwhitbread_bia_professional_shots_10

Commendation – Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) – University of Wollongong by COX Richardson

educational_coxrichardson_sustainablebuildingsresearch_johngollingsphotography_bia_professional_shots_07

Enduring Architecture

Award – Buhrich House II by Hugh Buhrich

enduring_hughburich_buhrichhouseii_jean rice_bia_professional_shots_11

Heritage

Greenway Award – The Abbey, Johnston Street, Annandale by Design 5 – Architects

heritage-cons_design5architectsptyltd_theabbeyjohnstonstreetan_imagesforbusiness_bia_professional_shots_13

Award (Creative Adaptation) – Irving Street Brewery by Tzannes Associates

heritage-create_tzannesassociates_irvingstreetbrewery_johngollings_bia_professional_shots_18

Commendation (Creative Adaptation) – Cameraygal (formerly Dunbar building) by NSW Government Architect’s Office

heritage-create_nswgovernmentarchitectsoffice_cameraygalformerlydunbarbu_simonwhitbread_bia_professional_shots_16

Commendation (Creative Adaptation) – Legion House by Francis-Jones Morehen Thorp

heritage-create_francisjonesmorehenthorp_legionhouse_johngollings_bia_professional_shots_15

Commendation (Creative Adaptation) – House McBeath by Tribe Studio Architects

heritage-create_tribestudioarchitects_housemcbeath_katherinelu_bia_professional_shots_17

Award (Conservation) – Bronte House, Restoration & Management by Clive Lucas Stapleton & Partners

heritage-cons_clivelucasstapleton&partners_brontehouse_ericsierens_bia_professional_shots_12

Commendation (Conservation) – Melrose House by Tropman & Tropman Architects

Interior Architecture

John Verge Award – Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis-Jones Morehen Thorp

interior_francisjonesmorehenthorp_bankstownlibraryandknowledg_christianmushenko_bia_professional_shots_19

Award – St Barnabas Church by Francis-Jones Morehen Thorp

public_bvn_westmeadmillenniuminstitute_johngollings_bia_professional_shots_22

Commendation – Charles Perkins Centre by Francis-Jones Morehen Thorp + Building Studio (architects in association)

interior_francisjonesmorehenthorpbuildingstudio_charlesperkinscentre_andrewchung_bia_professional_shots_21

Public Architecture

Sulman Medal Westmead Millennium Institute by BVN

public_bvn_westmeadmillenniuminstitute_johngollings_bia_professional_shots_22

Award – St Barnabas Church by Francis-Jones Morehen Thorp

public_francisjonesmorehenthorp_stbarnabaschurch_johngollings_bia_professional_shots_24

Commendation – Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis- Jones Morehen Thorp

public_francisjonesmorehenthorp_bankstownlibraryandknowledg_christianmushenko_bia_professional_shots_23

Commendation – Shoalhaven Cancer Care Centre by HASSELL

public_hassell_shoalhavencancercarecentre_mikechorley_bia_professional_shots_25

Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)

Hugh and Eva Buhrich Award – Orama by Smart Design Studio

res-alts_smartdesignstudio_orama_sharrin rees_bia_professional_shots_29

Award – Walter Street Terrace by David Boyle Architect

res-alts_davidboylearchitect_walterstreetterrace_brigidarnott_bia_professional_shots_26

Award – Courtyard House St Peters by Reg Lark Architect

res-alts_reglarkarchitect_courtyardhousestpeters_dlphotography_bia_professional_shots_28

Commendation – Howe Allan House by Ian Moore Architects

res-alts_ianmoorearchitects_howeallanhouse_danielmayne_bia_professional_shots_27

Residential Architecture – Houses (New)

Wilkinson Award – Light House by Peter Stutchbury Architecture

res-new_peterstutchburyarchitecture_lighthouse_michaelnicholson2_bia_professional_shots_41

Award – Balmoral House by Clinton Murray + Polly Harbison

res-new_clintonmurraypollyharbison_balmoralhouse_brettboardman_bia_professional_shots_37

Award – Nikki Maloneys by Drew Heath Architects

res-new_drewheatharchitects_nikkimaloneys_owenzhu_bia_professional_shots_38

Commendation – Alexandria Courtyard House by Matthew Pullinger Architect

res-new_matthewpullingerarchitect_alexandriacourtyardhouse_brettboardman_bia_professional_shots_39

Commendation – Garden House by Tzannes Associates

7 Wallaroy Rd. Woollahra

Residential Architecture – Multiple Housing

Aaron Bolot Award – Studios 54 by Hill Thalis Architecture + Urban Projects

res-multi_hillthalisarchitectureurbanprojects_studios54_aaronmurrayalexanderrink_bia_professional_shots_36

Award – CASBA by Billard Leece Partnership + SJB Architects in association with BKH Interiors

res-multi_billardleecepartnershipsjbarchitectsinassociationwithbkhinteriors_casba_brettboardman_bia_professional_shots_31

Award – Polychrome by David Boyle Architect

res-multi_davidboylearchitect_polychrome_brigidarnott_bia_professional_shots_34

Commendation – DHA Lindfield – Tubbs View + Hamilton Corner by Bates Smart

res-multi_batessmart_dhalindfieldtubbsviewh_brettboardman_bia_professional_shots_30

Commendation – Finlayson Street by Candalepas Associates

res-multi_candalepasassociates_finlaysonstreet_brettboardman_bia_professional_shots_32

Commendation – Pelican Street by Candalepas Associates

res-multi_candalepasassociates_pelicanstreet_brettboardman_bia_professional_shots_33

Commendation – The Kensington by Fox Johnston

res-multi_foxjohnston_thekensington_katherinelubrettboardman_bia_professional_shots_35

Small Project Architecture

Robert Woodward Award – Copper House by Takt | Studio for Architecture

small_taktstudioforarchitecture_copperhouse_shantanustarick_bia_professional_shots_48

Award– Sydney Opera House Recording Studio by Scott Carver

small_scottcarver_sydneyoperahouserecordings_geoffambler_bia_professional_shots_47

Commendation – Bresic Whitney, Hunters Hill by Chenchow Little

small_chenchowlittle_bresicwhitneyhuntershill_peterbennetts_bia_professional_shots_44

Commendation – Tempe House by Eoghan Lewis Architects

small_eoghanlewisarchitects_tempehouse_rogerdsouza.jpeg_bia_professional_shots_45

Commendation – AGL Lakeside Pavilion by Kennedy Associates Architects

small_kennedyassociatesarchitects_agllakesidepavilion_peterbennetts_bia_professional_shots_46

Sustainable Architecture

Milo Dunphy Award – Sustainable Buildings Research Centre (SBRC) – University of Wollongong by COX Richardson

urbandesign_governmentarchitectsoffice_wollongongcitycentreandcro_ianhobbs_bia_professional_shots_56

Award Cameraygal (formerly Dunbar building) by NSW Government Architect’s Office

sustainable_nswgovernmentarchitectsoffice_cameraygalformerlydunbarbu_simonwhitbread_bia_professional_shots_54

Award – Polychrome by David Boyle Architect

sustainable_davidboylearchitect_polychrome_brigidarnott_bia_professional_shots_50

Award – Bankstown Library and Knowledge Centre by Francis-Jones Morehen Thorp

sustainable_francisjonesmorehenthorp_bankstownlibraryandknowledg_christianmushenko_bia_professional_shots_52

Award – Nikki Maloneys by Drew Heath Architects

sustainable_drewheatharchitects_nikkimaloneys_owenzhu_bia_professional_shots_51

Commendation – 50 Martin Place by JPW

sustainable_jpwjohnsonpiltonwalker_50martinplace_peterbennetts_bia_professional_shots_53

Urban Design

Lloyd Rees Award – Wollongong City Centre and Crown Street Mall Renewal by NSW Government Architect’s Office

urbandesign_governmentarchitectsoffice_wollongongcitycentreandcro_ianhobbs_bia_professional_shots_56

Award – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney

urbandesign_hdrricedaubney_thegptgroupswollongongcen_simongrimes_bia_professional_shots_57

Award – Tamarama Kiosk and Beach Amenities by Lahz Nimmo Architects

urbandesign_lahznimmoarchitects_tamaramakioskandbeachameni_brettboardman_bia_professional_shots_58

Commendation – Chatswood Transport Interchange by COX Richardson and DesignInc Joint Venture

urbandesign_coxdesigninccoxrichardsonanddesigninc_chatswoodtransportinterchang_johngollingsphotography_bia_professional_shots_55

COLORBOND® Award for Steel Architecture

Award 50 Martin Place by JPW

colorbond_jpwjohnsonpiltonwalker_50martinplace_brettboardman_bia_professional_shots_02

Commendation – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Additional Prizes

IALD Lighting Prize – The GPT Group’s Wollongong Central by HDR Rice Daubney

z.ialdlightingprize_hdrricedaubney_thegptgroupswollongongcen_brettboardman_bia_professional_shots_64

Blacket Prize – NSW Aboriginal Child and Family Centre Gunnedah by NSW Government Architect’s Office

z.blacketprize_nswgovernmentarchitectsoffice_nswaboriginalchildandfamil_brettboardman_bia_professional_shots_60

NSW Premier’s Prize – Shoalhaven Cancer Care Centre by HASSELL

Shoalhaven Cancer Centre

City of Sydney Lord Mayor’s Prize – UTS Science Faculty, Building 7 by Durbach Block Jaggers & BVN

z.lordmayor'sprize_durbachblockjaggersarchitectsbvnarchitecture_utssciencefacultybuilding_anthonybrowell_bia_professional_shots_65

NSW President’s Prize – Helen Lochhead, Deputy Government Architect

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Emerging Architect Prize – Brendan Murray, JPW

z.emergingarchitectprize_brendanmurray_bia_professional_shots_63

Marion Mahony Griffin Prize – Justine Clark, Architectural editor, writer and critic

z.marionmahonnygriffinprize_justineclark_bia_professional_shots_66

Adrian Ashton Prize for Writing and Criticism – Parlour

z.adrianashtonprize_parlour_bia_professional_shots_59

David Lindner Prize – Andrew Daly and Kevin Liu, TYP-TOP Architecture Office

z.davidlindnerprize_andrew daly_bia_professional_shots_61

z.davidlindnerprize_kevin liu_bia_professional_shots_62


INDESIGN is on instagram

Follow @indesignlive

THE INDESIGN COLLECTION

A searchable and comprehensive guide for specifying leading products and their suppliers

While you were sleeping

The internet never sleeps! Here's the stuff you might have missed