A professional resource for the design curious

Join the global
design collective

Available in print
and online.

SUBSCRIBE
Indesign Magazine
Indesign Magazine

NSW RAIA Winners

The 2008 RAIA awards for New South Wales were announced on July 19th in Sydney. See the full list of winners here.



BY jesse

July 21st, 2008


Image Caption: Parramatta Justice Building by Bates Smart

 

Institute of Architects 2008 NSW Architecture Awards: full list of winners

PUBLIC ARCHITECTURE

SULMAN AWARD: The Bowden Centre, Mt Annan Botanic Gardens: Kennedy Associates Architects

ARCHITECTURE AWARD: CarriageWorks at Eveleigh: Tonkin Zulaikha Greer

ARCHITECTURE AWARD: Ian Thorpe Aquatic Centre: Harry Seidler & Associates

ARCHITECTURE AWARD: Recreation Hall, Berry Sports and Recreation Centre: Allen Jack + Cottier Architects Pty Ltd

ARCHITECTURE AWARD: Australian School of Business: francis-jones morehen thorp with Lahz Nimmo Architects

COMMENDATION: Monte Sant’ Angelo Mercy College McCauley Place New Learning Precinct: Brewster Hjorth Architects


URBAN DESIGN

LLOYD REES AWARD: Rouse Hill Town Centre: Rice Daubney, Allen Jack + Cottier, Group GSA in association with Civitas Urban Design and Planning

ARCHITECTURE AWARD: Sam Fiszman Park, Ben Buckler Headland: McGregor Westlake Architecture

ARCHITECTURE AWARD: Parramatta Station Wall: McGregor Westlake Architecture

COMMENDATION: American Express Tower: Cox Richardson Architects & Crone Partners Architecture Studios

COMMENDATION: RTA Prototype Toilet 6: Richard Goodwin Pty Ltd

COMMERCIAL ARCHITECTURE

ARCHITECTURE AWARD: Parramatta Justice Building: Bates Smart Pty Ltd (pictured above)

COMMENDATION: 61 York Street: Candalepas Associates


SUSTAINABLE ARCHITECTURE

MILO DUNPHY AWARD: Stockland Head Office 133 Castlereagh Street, Sydney

ARCHITECTURE AWARD: The Bowden Centre, Mt Annan Botanic Gardens: Kennedy Associates Architects

HERITAGE ARCHITECTURE

GREENWAY AWARD: CarriageWorks at Eveleigh: Tonkin Zulaikha Greer

ARCHITECTURE AWARD: The Cheong House: Robertson & Hindmarsh Pty Ltd

ARCHITECTURE AWARD: Restoration of a Colonial Cottage at Millers Point Sydney: Clive Lucas, Stapleton & Partners Pty Ltd

ARCHITECTURE AWARD: Courtyard Pavilions, Parramatta Justice Precinct: Bates Smart Pty Ltd

ARCHITECTURE AWARD: Restoration of Glenfield, Casula for the Historic Houses Trust, NSW: Clive Lucas, Stapleton & Partners Pty Ltd

INTERIOR ARCHITECTURE

ARCHITECTURE AWARD: Darling Point Apartment 2: Stanic Harding

COMMENDATION: Stockland Head Office 133 Castlereagh Street Sydney: Bligh Voller Nield

COMMENDATION: Suncorp Place: Bligh Voller Nield


RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES – NEW

WILKINSON AWARD: Leura House: James Stockwell Architect

ARCHITECTURE AWARD: Avalon House: Peter Stutchbury Architecture

ARCHITECTURE AWARD: North Avoca House: Neeson Murcutt Architects

ARCHITECTURE AWARD: Balgowlah House: Reg Lark Architect

RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES – ALTERATIONS & ADDITIONS

ARCHITECTURE AWARD: Chatswood House: marsh cashman koolloos architects

ARCHITECTURE AWARD: Kensington House: Fox Johnson

ARCHITECTURE AWARD: Garden House: Peter Stutchbury Architecture

COMMENDATION: Lilyfield House: Nobbs Radford Architects


RESIDENTIAL ARCHITECTURE – MULTIPLE HOUSING

AARON BOLOT AWARD: EDO: Stanisic Associates

ARCHITECTURE AWARD: Beaconsfield Street Townhouses: Southmarc

ARCHITECTURE AWARD: Lamia: Candalepas Associates

COMMENDATION: Lumiere Residence: Foster + Partners and PTW Architects

SMALL PROJECT ARCHITECTURE

ARCHITECTURE AWARD: Transgrid Ventilation Shaft: Choi Ropiha

ARCHITECTURE AWARD: Headland Park Amenities, Lower Georges Heights, Mosman: Rick Leplastrier and the Sydney Harbour Federation Trust

COMMENDATION: ‘Light & Airy’, National Parks Amenities Blocks: Lacoste + Stevenson Architects

COMMENDATION: Jack Floyd Reserve: Hill Thalis Architectrure + Urban Projects

COMMENDATION: Permanent Camping: Casey Brown Architecture

BLACKET AWARD

Recreation Hall, Berry Sports and Recreation Centre, Allen Jack + Cottier Architects Pty Ltd


NSW 25 YEAR AWARD

Wharf Theatre (Sulman 1985): Vivian Fraser with NSW Government Architect

SPECIAL JURY AWARD

Paul Pholeros

PRESIDENT’S AWARD

Peter Watts, Historic Houses Trust

PREMIER’S AWARD

Prince Henry Masterplan: Landcom

COLORBOND AWARD

Treehouse: architecture saville Isaacs pty ltd


MARION MAHONY GRIFFIN AWARD

Andrea Nield

 


INDESIGN is on instagram

Follow @indesignlive

THE INDESIGN COLLECTION

A searchable and comprehensive guide for specifying leading products and their suppliers

While you were sleeping

The internet never sleeps! Here's the stuff you might have missed